Haberler / Blog

Akılsız Klima Kalmayacak

Akılsız Klima Kalmayacak
  • 23 - Haziran - 2017

DÖNEM akıllı cihazların dönemi. Artık evlerimizdeki veya ofislerimizdeki tüm cihazlar internetten kontrol edilebilmeye başlandı. Çamaşır makinelerinden
fırına kadar birçok cihazı kilometrelerce uzaktan bile kontrol edebilirsiniz. Bu cihazlar arasında klimalar da var. Yeni bir klima almak istediğinizde internete bağlanan akıllı model tercih edebilirsiniz. Peki ya şu anda sahip olduğunuz klimayı akıllandırabilir misiniz? Cevabımız kesinlikle evet. Geliştirilen yeni cihazlar sayesinde klimalarınız internete bağlanan bir model olmasa bile artık bu modelleri de akıllandırabilirsiniz.

Geliştirilen cihazlarda kullanılan formülden bahsedelim. Evlerdeki birçok cihaz kızıl ötesi (IR) teknolojisine sahip olan kumandalarla çalışıyor. Bu kumandalar düğmeye bastığınızda komutu klimaya iletiyor. İnternete bağlanan yeni nesil kontrol cihazları ise kumandalara benzer bir mantıkta çalışıyor. İçinde kızıl ötesi bir iletişim teknolojisi bulunduran bu cihazlar klimanızı otomatik olarak tanıyor. Telefon uygulamasından gönderdiğiniz komutlar internet üzerinden önce akıllı merkezlere daha sonra buradan klimalara gönderiliyor. Bu da sizin klimalarınızı dünyanın diğer bir ucundan bile kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Klimanızı akıllı kontrol merkezleriyle kontrol edebileceğiniz birçok ürün çeşidi bulunuyor. Hatta Türk girişimcilerin bu alanda ürünleri var. Bu hafta klimanızı uzaktan kontrol edebileceğiniz cihazları bir araya getirdik.